בלוג

מדוע פלדות אל חלד (נירוסטה) מחלידות?

פלדות אל חלד (נירוסטה) ידועות בעמידותן לקורוזיה בסביבות רבות שבהן פלדות פחמן וסגסוגות פלדה אחרות יעברו קורוזיה מהירה. עמידות פלדות אל חלד בקורוזיה היא הודות לקיומה של שכבה דקה מאוד (כ 5 ננומטר) הנוצרת על גבי הפלדה. שכבת תחמוצת זו נקראת השכבה הפסיבית שכן היא אלקטרוכימית פסיבית בסביבות קורוזיביות.

השכבה הפסיבית נוצרת בזכות הכרום שנוסף לסגסוגת. בפלדת אל חלד חייב להיות לפחות 10.5% כרום על מנת שתיווצר שכבה פסיבית.ככל שיש יותר כרום, השכבה הפסיבית יציבה יותר, והעמידות בקורוזיה טובה יותר. על מנת לשפר את העמידות בקורוזיה נוספים אלמנטים אחרים כגון ניקל, מנגן מוליבדן.

על מנת שתיווצר ותשמר לאורך זמן השכבה הפסיבית חייבת להיות חשופה לחמצן. העמידות בקורוזיה היא הטובה ביותר כאשר הפלדה חשופה לאוויר ופני השטח אינם נפגעים. אם הפסיביות נהרסת, או שפני השטח נפגעים בתנאי סביבה שאינם מאפשרים שחזור של השכבה הפסיבית, פלדת אל החלד תעבור קורוזיה מהירה כמו פלדות פחמן או פלדה סגסוגת נמוכה.

סוגי הקורוזיה הנפוצים בפלדות אל חלד:

1. קורוזית נקבוביות (Pitting)

2.קורוזיית נקיקים

3. קורוזיה גלוונית

4. intergranular corrosion

5. פריכות מימנית

למרות שנראה כי חלודה בפלדות אל חלד היא תהליך פשוט,תהליך זה יכול לנבוע ממספר תהליכים מורכבים. על כן, הבנת המדע חומרים של מתכות הוא קריטי כדי להבטיח את ביצועי המוצר ולמנוע בעיות, שלעיתים יכולות להיות משמעותיות . חשוב להבין את המדע חומרים של מתכות וחלודה כאשר עובדים על ניתוח כשל של קורוזיה בלתי צפויה.

אם אתה מוצא את עצמך מתמודד עם חלודה בלתי צפויה או בעיות ביצועים אחרים בחומרי המבנה אתה מוזמן לפנות אלינו בכתובת info@handasa.co.il או בטלפון 053-7171570

12 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול